A Lyxio a patikákban megvásárolható készítmény.
Hogyan hat a Lyxio?
A Lyxio acetilcisztein hatóanyagot tartalmazó nyákoldó, köptető hatású készítmény
A Lyxio hatóanyaga az acetilcisztein oldja a légúti megbetegedések esetén képződő sűrű nyákot, elősegíti a légcsőben és légutakban lerakódott nyák oldását, így könnyíti a légzést.
Milyen légúti megbetegedésekre hatásos a Lxio?
A készítmény olyan légúti megbetegedések kiegészítő kezelésére szolgál, amelyben sűrű viszkózus nyák képződik, mint pl a megfázásos megbetegedések, a hörgők akut vagy krónikus gyulladása, az influenza.
Milyen típusú köhögésre alkalmazhatom a Lyxiot?
A Lyxio nedves, hurutos köhögés esetén ajánlott, amikor váladék, nyák képződik a tüdőben és ettől kívánunk megszabadulni.
Hogyan tudom megkülönböztetni a száraz és a váladékos (hurutos) köhögést?
Két típusú köhögést különböztetünk meg, aszerint, hogy távozik-e közben légúti váladék a légzőrendszerből vagy nem.
Száraz köhögés esetén a torokban kaparó, irritáló érzést tapasztalható, ami nem jár nagy mennyiségű váladék képződésével.
Hurutos (váladékos) köhögés esetén a tüdőben felgyülemlett nyáktól szeretnénk megszabadulni.
Milyen gyakran, mennyit szedjek a Lyxioból?
Ha az orvos másképp nem rendeli a készítmény ajánlott adagja:
14 éves életkortól és felnőtteknek:
– naponta 2-3-szor 1 tasak Lyxio 200 mg por belsőleges oldathoz (400-600 mg/nap), vagy
– naponta egyszer 1 tasak Lyxio 600 mg por belsőleges oldathoz (600 mg/nap),
Hogyan, milyen formában szedjem a Lyxiot?
Oldja fel az előírt mennyiséget egy fél pohár vízben, vagy üdítőitalban (pl. hideg tea vagy gyümölcslé). Ez a készítményt kellemes ízűvé teszi. A részben felhasznált tasakokat el lehet tenni a következő adag bevételéig (azonban 24 órán belül célszerű felhasználni a tasak maradék részét). A készítményt feloldást követően azonnal meg kell inni. Ha a tasak felnyitása után kénes szagot érez, ez nem a levegővel való érintkezés miatt felszabaduló bomlástermék, hanem a hatóanyag szaga.
Mire figyeljek a Lyxio szedésekor?
A készítmény nyákoldó hatása már órákon belül jelentkezik. Ennek lényege a letapadt sűrű nyák elfolyósítása, ami gyakran a köhögés átmeneti fokozódásában nyilvánul meg; a légzés nehezebbé válhat. Ilyenkor a váladék kiköhögéséig várni lehet a következő adag Lyxio bevételével. Lényeges javulás a második, harmadik napon várható, amikor a frissen keletkezett légúti váladék már hígabb és kevésbé tapadós. Lehetőleg minden váladékot fel kell köhögni!
A bőséges folyadékfogyasztás növeli a Lyxio hatását. A dohányzás abbahagyása is kedvezően hat, mert a dohányzás hatására is nagy mennyiségű sűrű nyák képződik a légutakban.
Mit tegyek, ha az előírtnál több Lyxio-t vettem be?
Az acetilcisztein kismértékű toxicitással (mérgező hatás) rendelkezik. Nagy adagok alkalmazásakor mellékhatások, pl. hányinger, hányás, hasmenés léphetnek fel.
Ha a tünetei súlyosak, forduljon orvoshoz.
Mit tegyek, ha elfelejtettem bevenni a Lyxio-t?
Ha elfelejtette bevenni a gyógyszer adagját, a következő alkalommal ne vegyen be kétszeres adagot, mert ezzel már nem pótolja a kiesett mennyiséget, viszont a túladagolás veszélyének teszi ki magát.
Hány éves kortól adható a Lyxio?
A Lyxio 14 éves kortól adható.
Lyxio: milyen lehetséges mellékhatásokra figyeljek?
Nem gyakori mellékhatások: 100-ból legfeljebb 1 beteget érinthetnek:
Túlérzékenység, fejfájás, fülzúgás, szapora szívverés, szájgyulladás, hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom, csalánkiütés, bőrkiütés, az ajak, az arc, a nyelv, a hangrés, a gége, a nyak és a végtagok hirtelen megduzzadása, amit angioödémának nevezünk, viszketés, láz, vérnyomáscsökkenés.
Ritka mellékhatások: 1000-ből legfeljebb 1 beteget érinthetnek:
Hörgőgörcs, nehézlégzés, emésztési zavar
Nagyon ritka mellékhatások: 10 000-ből legfeljebb 1 beteget érinthetnek:
Anafilaxiás reakciók a sokkot is beleértve, bevérzések
Mit tegyek, ha a gyógyszer mellékhatását tapasztalom?
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.
Milyen gyógyszerekkel együtt nem szedhetem a Lyxiot?
Más gyógyszerekkel történő együttes szedése esetén feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát.
Ha az orvos antibiotikum kezelést is előír (penicillin-származékok, cefalosporinok, tetraciklinek, aminoglikozidok, makrolidok és amfotericin B), a kétféle gyógyszert nem szabad egyidejűleg bevenni, mert egymás hatását csökkenthetik. Ebben az esetben a Lyxio-t és az antibiotikumot külön, legalább 2 óra eltéréssel kell bevenni.
A Lyxio-t köhögéscsillapítókkal együtt nem szabad szedni, mivel a köhögési reflex gátlása következtében veszélyes váladékfelhalmozódás alakulhat ki, ami légúti fertőzést és hörgőgörcsöt eredményezhet.
Aktív orvosi szén alkalmazása csökkentheti a Lyxio hatásosságát.
A Lyxio oldatba nem ajánlott más gyógyszert belekeverni.
Szedhetem-e a Lyxiot terhesség alatt?
Ha Ön terhes, illetve, ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt olvassa el a betegtájékoztatót és beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Terhesség ideje alatt – különösen az első harmadban – csak indokolt esetben, kizárólag orvosi előírásra és szoros ellenőrzés mellett szedhető a készítmény.
Szedhetem-e a Lyxiot, ha szoptatós anya vagyok?
Ha szoptat, illetve, ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt olvassa el a betegtájékoztatót és beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Szoptatás ideje alatt csak orvosi felügyelet mellett alkalmazható és kizárólag akkor, ha feltétlenül indokolt.
Hogyan kell tárolnom a Lyxiot?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Lyxio 200 mg por belsőleges oldathoz: Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást
Lyxio 600 mg por belsőleges oldathoz: Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
A csomagoláson feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik
A feloldott gyógyszert az oldat elkészítése után azonnal meg kell inni.