Az akaratlagostól eltekintve, a köhögés az emberi szervezet védekező reakciója, a légutak tisztítását szolgálja. A köhögés mechanizmusa során a rekeszizom hirtelen összehúzódik, emiatt a még tüdőben lévő levegő hirtelen, lökésszerűen távozik a légutakból. Az idegen anyagok, szemcsék és a kórokozók a levegővel együtt távoznak. Az alkalmi köhögés tehát normális, mert elősegíti a tüdőből származó irritáló szerek és váladék eltávolítását, megelőzve a fertőzéseket.
A nappali, óránként egyszer-kétszernél gyakoribb köhögés rendellenesnek tekinthető. Fontos, hogy a köhögés nem betegség, hanem tünet, ezért igen sokféle oka lehet. A köhögés lehet légúti eredetű, okozhatják vírusok, baktériumok, gyulladások- torok, mandula, gégegyulladás. Lehet nátha, megfázás, elzáródás, asztma, pajzsmirigybetegség, szívbetegség, túl sok gyomorsav képződés, bizonyos gyógyszerek (például vérnyomáscsökkentők) szedésének következménye. Sokszor pszichológiai eredetű- a szorongás, a félelem és rossz szokások következményeként is jelentkezhet.
Ahhoz, hogy a tünet mögötti betegséget fel lehessen térképezni, azonosítani kell a köhögés jellegét, gyakoriságát és napszaki változását.
Mióta köhögünk?
- Ha a köhögés kevesebb, mint három héten keresztül tart, akut köhögésről van szó. Az okok megszűnésével néhány nap után elmúlik.
- Ha a köhögés hosszantartó (három hétnél tovább tart) és naponta többször is ismétlődik, krónikus köhögésről beszélhetünk. Ilyenkor a köhögés egy állapot tünete.
A nap melyik szakában köhögünk?
- Csak éjszaka jelentkező (például az orrváladék lecsorgása vagy, a gyomorsav visszafolyása okán)
- Evés kezdetekor (például félrenyelés során)
- Reggeli köhögés (például dohányosoknál)
- Egész napos köhögés (például gyulladásos megbetegedések esetén)
Évszakhoz / szezonhoz köthető a köhögésünk?
Különböző szezonális vagy nem szezonális megbetegedések tünete
Helyszínhez köthető a köhögés?
- Allergiák okozta köhögés
- Szennyezett környezet okozta
Milyen hangon köhögünk?
- Hangtalanul
- Rekedtesen
- Ugatáshoz hasonlóan
- Öblös hangon
- Érces hangon
Milyen jellegű a köhögésünk?
- Fuldokolva, rohamszerűen
- Görcsösen
- Nehezített kilégzéssel
- Mellkasi sípolással kísérve
- Rövid, gyors, egymást követő köhintések
Hogyan köhögünk?
- száraz köhögés (váladék nem kíséri)
- nedves köhögés (hurut képződésével járó).
- száraz köhögéssel kezdődő és hurutossal folytatódó
Fontos tehát, hogy mielőtt gyógyszerészhez vagy orvoshoz fordulunk, megfigyeljük a köhögés körülményeit és erről tájékoztatást is adjunk.